Příběhy bezpráví – Jeden svět na školách

Příběhy bezpráví – Jeden svět na školách

Letošním tématem XV. ročníku Příběhů bezpráví byl pád železné opony. V dokumentárním filmu Karla Strachoty Z dopisů psaných přes železnou oponu i z doprovodných materiálů, z nichž jsme uspořádali malou výstavku, jsme si připomněli 30. výročí konce komunistického režimu nejen u nás, ale i v okolních státech.

Podle soustředěné pozornosti při sledování filmu i následných ohlasů se potvrdilo, že téma Železné opony i náš školní projekt k 17. listopadu žáky 8. a 9. tříd velmi oslovil. Většina žáků při následné reflexi a besedě zaujala zajímavými názory, vnímavostí, empatií i výstižnou argumentací. V mnoha případech bylo znát, že už o událostech mluvili s rodiči, prarodiči, učiteli, pamětníky, leccos si přečetli …

Za všechny uvádím pár ohlasů, které vyjadřují bezprostřední pocity mladých diváků, např. V. H., žákyně 8.třídy : „Naskočila mi husí kůže, když jsem viděla záběry ze sametové revoluce. V tu chvíli jsem tam chtěla být, zažít tu atmosféru, pocítit tu odvahu a hrdost …“

V. D. z 9. ročníku píše: „Bylo až nepříjemné sledovat bezmoc lidí, jak nemohli až do poslední chvíle nic dělat, jak byli pesimističtí a ani nevěřili, že se systém zhroutí, i když ve vedlejších zemích už nastaly změny …“

B. Z. z 8.tř. dodává: „Rozhodně se teď máme lépe. Lidé byli v mnoha směrech utlačováni. Zároveň to ukazuje, že se lidé vzchopili a dokázali, že jsme silný národ. Stáli si za tím, a i přes drsný odpor to dokázali. Jsem vděčna, že díky nim žiju v téhle době.“

A na závěr ještě slova A. H. z 9. třídy: „Cítila jsem pochopení, vděčnost a taky obavy o zachování svobody, kterou nám tehdy vybojovali.“

Mgr. Vlasta Hartvichová

Adresa

Základní škola Kamenice
Ringhofferova 57
251 68 Kamenice
49°54’5.485″N, 14°34’54.039″E

Kontakty

telefon: +420 323 673 103
mobil: +420 731 449 238
e-mail: info@kameniceskola.cz
IČO 43755089
IZO 600052354
Datová schránka: wkfpdp6

Projekty

Zřizovatel

Obec Kamenice
Ringhofferovo náměstí 434
251 68 Kamenice